
Čerstvé hľuzovky sú sezónne
Streda, 10.2. 2016, 17:29Kvalitnú hľuzovku môžeme kúpiť iba počas obdobia, keď je dozretá a cvičené psy ju v teréne označia. V rôznych krajinách dozrievajú plodnice podľa klimatických podmienok a nárokov jednotlivých druhov hľuzoviek postupne.
Prvou jarnou hľuzovkou je hľuzovka Borchiiho (Tuber borchii). Dozrieva od polovice januára do konca apríla. Za ňou nasleduje hľuzovka letná (Tuber aestivum var. Aestivum), ktorá dozrieva od začiatku mája do konca novembra. August až október je sezónou pre bielohľuzovku obyčajnú ( Choiromyces meandriformis). V septembri až v novembri dozrieva viac druhov: hľuzovka vhĺbena (Tuber mesentericum), hľuzovka veľkovýtrusná (Tuber macrosporum) a hľuzovka Mattirolova (Mattirolomyces terfezioides). V októbri až decembri dozrieva hľuzovka biela ( Tuber magnatum). November až január je typickým pre hľuzovku zimnú (Tuber brumale) a hľuzovku čiernu (Tuber melanosporum). December až marec je obdobím pre hľuzovku čínsku (Tuber indicum).
Hľuzovky sa vyskytujú v celej Európe, od juhu až po sever, napríklad v krajinách Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Rumunsko, Chorvátsko, Maďarsko, Slovensko, či Poľsko. Najčastejšou hľuzovkou je hľuzovka letná a jej jesenná varieta hľuzovka burgundská. Samozrejme sa vyskytuje aj na Slovensku. Spolu s hľuzovkou čiernou (Tuber melanosporum) a hľuzovkou bielou (Tuber magnatum) patrí medzi najcennejšie huby na svete. Ich ceny môžu dosahovať rekordné hodnoty. Napríklad hľuzovka biela (Tuber magnatum), vývoj jej ceny v Taliansku bol nasledovný: rok 2012 (5 000 eur/kg), 2013 (3 500 eur/kg) a rok 2014 (2 200 eur/kg). Z toho vyplýva aj zaujímavý obrat z obchodnej činnosti, ktorý podľa Národného centra pre štúdium hľuzovky v Taliansku činí 400 miliónov euro ročne.
Slovensko je s pohľadu hľuzovkárstva o tieto výnosy zatiaľ ochudobnené. Zber hľuzovky letnej je tu od roku 1995 zakázaný. V minulosti to tak nebolo. Kedysi sa tu hľuzovky mohli zbierať a tiež sa s nimi intenzívne obchodovalo. Dôkazom toho sú zápisy obchodníka Alojsa Wünschbacha, ktorý hľuzovky vykupoval na Západnom Slovensku. Plodnice dosahovali takú vysokú kvalitu, že boli pravidelne žiadané na šľachtickom dvore vo Viedni.
V súčasnosti sú u nás občianske združenia, ktorých cieľom je obnoviť kultúru a tradíciu hľuzovkárstva na Slovensku, hlavne formou pestovania hľuzoviek v sadoch a plantážach. Zákon umožňuje v tomto prípade hľuzovky v sadoch zbierať, pretože nepochádzajú z voľnej prírody.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Autor/Foto: Peter Mészároš, Združenie slovenských hľuzovkárov