Späť

SLOVAK BARISTA CUP junior: Cesta do Brazílie

Nedeľa, 29.7. 2018, 00:41

V baristickej súťaži ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior, ktorá je organizovaná akreditovaným školiacim strediskom, Academy of Coffee, sa vyhrávať oplatí. Presvedčila sa o tom už tretia víťazka Alexandra Michálková z Hotelovej akadémie v Žiline, ktorá 5. júla odletela priamo do srdca Brazílie, Sao Paula.

Okrem tímu Academy of Coffee ju sprevádzali aj partneri súťaže a dlhoroční pražiari zo spoločnosti Barzzuz a Čierna Perla, ktorí si svoj celoživotný sen splnili vďaka nákupu zeleného kávovníkového zrna priamo od našich farmárov z Brazílie. Ťažký a nedocenený život pestovateľov kávy po celom svete primäl konateľa spoločnosti Coffee VERONIA, Oldřicha Holiša vynaložiť čo najväčšie úsilie predaja ich kávy po Slovensku i do okolitých krajín. Za každé vrece zelených kávovníkových zŕn, ktoré pražiari nakúpili, získali jeden žreb. Spomedzi všetkých žrebov sa počas 4. ročníka 1. Kávového plesu na svete vylosovali už spomínaní pražiari, ktorí vďaka tomuto projektu pomohli nielen samotnému pestovateľovi, ale i sebe v podobe neopakovateľného zážitku na cestách po brazílskych farmách, pričom mali možnosť spoznať zrná, ktoré nakupujú od ich počiatku.

Za prvými zážitkami sme cestovali do Rio de Janiero. Kým sa dostavil prvý dych vyrážajúci pohľad, naozaj sme sa zapotili. Po zdolaní kamenného schodiska, ktoré malo nespočítateľne množstvo schodov, sme sa ocitli na našej prvej zastávke. Socha Krista doplnená výhľadom ako obrázok boli tým najlepším začiatkom nášho spoznávania. Viete prečo má socha Krista rozpažené ruky? Kristus Spasiteľ objíma celé mesto, súcíti a raduje sa z jeho nezávislosti. Po náročnom výstupe sme si dopriali aj ochutnávku miestnej kuchyne. Rio de Janiero je vraj najnebezpečnejším miestom v Brazílii. Bohužiaľ, aj o tom sme sa presvedčili. Priamo pred našimi očami bola prepadnutá dáma. Okoloidúci ľudia však zareagovali duchaplne a zlodeja začali prenasledovať. Naháňačka sa skončila úspešne a páchateľa dolapili. Zavládla víťazná atmosféra sprevádzajúca búrlivým potleskom. Hoci je teda Rio veľmi nebezpečné, ľudia si neváhajú navzájom pomáhať.

„Aj majster tesár sa utne“. Dôkazom toho bol luxusný coffee shop, založený v roku 1894. Už na prvý pohľad z neho dýchala elegancia a vznešenosť. Mohutné, drevené klenby dopĺňali obrovské zrkadlá, nad ktorými sa týčil ligotavý kryštál. Milý personál, lákavá a pestrá ponuka rôznych káv. Neodolali sme. Espresso bez krémy a s nevýraznou chuťou a cappuccino so suchou bublinkovou penou posypané škoricou nám ukázali, že len mať pekný priestor nestačí.

Počas nášho pobytu v Riu sme sa stretli s naším priateľom Marcelom Flanzerom, spoluvlastníkom výnimočného projektu, ekologickej farmy Ecoagricola Serra do Cabral, ktorá bola založená v 70. rokoch. Ecoagricola – v preklade „ekologické poľnohospodárstvo“. Okolie a zároveň súčasť farmy je chránenou prírodnou rezerváciou. Výnimočný je ich zavlažovací systém, ktorý šetrí obrovské množstvo vody. Kávy z tejto farmy vyhrali  v roku 2017 Cup of Excellence, čo dokazuje ich najvyššiu kvalitu. Okrem zaujímavostí z farmy nám vyrozprával svoj príbeh a odovzdal nové poznatky o ekologickom dopestovaní tých najkvalitnejších kávovníkových zŕn.

V spoznávaní sme pokračovali preletom naspäť do Sao Paula. Stretnutie s ďalším našim priateľom a odborným garantom Academy of Coffee, Edgardom Bressanim odštartovalo náš oficiálny Capricornio program. Edgard Bressani spolu s Luizom  Saldanhom a José Antônio Rezendem založili spoločnosť Capricornio,  ktorá pomáha stovkám malým farmárom žiť ich ťažký život plnohodnotnejšie.

S Edgardom sme navštívili šesticu známych a odborníkmi uznávaných coffee shopov. Aby ste si kávu naozaj vychutnali, musíte ju piť pomaly a užívať si jej každý dúšok. Z tohto dôvodu sme ich stihli oddegustovať len pár. Jednou z najvýraznejších bola káva od brazílskej majsterky,ktorá vedie vlastný coffee shop.

Správne sadenie kávovníkov, vplyv poveternostných podmienok, šľachtenie nových odrôd i rôzne choroby, ktoré devastujú jednotlivé kávovníky, ale i celé plantáže. Aj týmto témam sme sa venovali vďaka prezentácii a odbornej exkurzii v IAC – agronomickom inštitúte mesta Campinas. Spomínaná inštitúcia sa venuje samotnej rastline – kávovníku už 95 rokov.

Nabití zážitkami z brazílskej kultúry a kofeínom sme odcestovali na prvú kávovníkovú plantáž Fazenda Quintas Da Serra. Farma bola založená v roku 1895. V súčasnosti vedie farmu líderka projektu asociácie Capricornio ,,Women in Coffee“. Na farme sme sa dozvedeli niečo o jej histórii a ich spôsobe pestovania kávovníkov. „Women in Coffee“ je projekt zameraný na podporu žien, farmárok. Pestovateľky i pestovatelia kávy si navzájom pomáhajú pri práci na farmách, inovovaní metód pestovania i spracovania jednotlivých odrôd či vzdelávaní sa.

Čerstvé pomaranče, papaya a banány priamo zo stromov nás vítali na farme  Farma Sao Jeronimo da Serra. Táto farma patrí staršiemu manželskému páru, ktorí bohužiaľ na ňu zostali sami. Farma je síce menšej rozlohy, no práce na nej je viac ako dosť. Vďaka projektu ,,Four Seasons“, ktorého sú súčasťou, môžu dôstojne žiť a plnohodnotne sa starať o svoju plantáž.Keďže káva, hoci je výberová a teda najvyššej kvality, by ich neuživila, pestujú aj spomínané exotické ovocie, kukuricu a cesnak. Z ich neskutočnej pohostinnosti a pokory by si mohli mnohí brať príklad.

Projekt For Seasons je zameraný najmä na pomoc malým a stredným farmám. Pomáhajú im pri aplikovaní noviniek pestovania a spracovania kávovníkových zŕn. Zapožičiavajú im technické vybavenie počas zberov, radia ako predchádzať chorobám kávovníkov a v neposlednom rade poskytujú priestory a zariadenia na spracovanie ich úrody.

Ďalší deň  patril opäť kávovníkovej plantáži, kde sme si vyskúšali farmárčenie na vlastnej koži. Farma sa nazýva Fazenda California a patrí Luizovi Robertovi Saldanhovi Rodriguesovi, jednému zo zakladateľov spoločnosti Capricornio Coffees. Nachádza sa v meste Jacarezinho v štáte Paraná. Zaujímavá je aj tým, že v roku 1947 ju navštívil Nelson Rockefeller a v roku 1963 sa na nej nakrúcal Hollywoodsky film „Instant Love“. Počas prechádzky medzi kávovníkmi sme si vysvetľovali samotný vplyv poveternostných podmienok na úrodu, históriu farmy a takisto i rôzne formy zberu, ktoré sme si následne vyskúšali. Po zberoch sme sa presunuli už na konkrétne typy spracovania. Prehliadku sme ukončili profesionálnym brazílskym cuppingom. Po degustácii asi 20 káv sme sa presunuli na neďalekú farmu Fazenda Palmeira. Na tejto farme sme ukončili naše putovanie a spoznávanie krásneho no zároveň ťažkého života brazílskych pestovateľov kávy. 

Aký význam to malo pre našich cestovateľov?

Alexandra Michálková, študentka Hotelovej akadémie v Žiline

„Pobyt v Brazílii mál pre mňa obrovsky význam. Vniesol mi do života mnoho skúseností a informácii. Ukázal mi veci, ktoré mi  v profesionálnom i súkromnom živote pomôžu. Spoznala som veľa úžasných ľudí a získala nových priateľov. Zážitky, ktoré som si z Brazílie priniesla, vo mne zostanú navždy."

Alexander Szabó, pražiareň kávy Čierna Perla

„Doteraz som mal všetko naštudované len z odbornej literatúry a webových stránok. Naživo je to však úplne o niečom inom. Obrovským zážitkom bola pre mňa každá chvíľa strávená v tejto kávovej krajine. Najviac ma však dostala maličká farma staršieho manželského páru, ktorý pestuje nie len kávovníky, ale aj banány, papáje, palmy na šalát, cesnak, pomaranče a veľa iných dobrôt. Kávu vnímam inak ako predtým. Za všetkým treba hľadať človeka, čiže aj za kávou. To že niekto praží tak, či onak je jeho vec. Keď pražím tmavo, tak som potešil zákazníka pomohol sebe aj farmárovi. Keď pražím svetlo, tak som potešil zákazníka, pomohol sebe aj farmárovi. Najdôležitejšie sú medziľudské vzťahy a vzájomná pomoc.“

Michal Štefanovič, pražiareň kávy Barzzuz

„Lepšie raz vidieť ako 100-krát čítať. A tu to platilo úplne presne. Vidieť pestovanie kávovníkov na malých rodinných farmách v rôznych nadmorských výškach, ochutnávať rôzne odrody s rozdielnymi typmi spracovania a k tomu všetky informácie podložené modernými vedeckými výskumami, to je jednoducho snom každého pražiara. Ako už veľa ľudí povedalo, káva má spájať a nie rozdeľovať. Je veľmi veľa odrôd kávovníkov, typov spracovania, chutí a vôní v káve, rôznych druhov pražení i príprav kávových nápojov. Nechajme ľudí nech sa sami rozhodnú, čo a ako chcú piť. Podporujme sa a spolupracujme, len tak môžeme niečo zmeniť.“

Veronika Holišová, pražiareň kávy Coffee VERONIA & BEAN´S FRIENDS

„S obchodovaním DIRECT TRADE pracujeme už niekoľko rokov a vidieť farmárov od ktorých nakupujeme kávovníkové zrno je neopísateľný pocit. Vieme, že farma od ktorej nakupujeme má za sebou príbeh, množstvo ťažkej práce, rôzne úskalia ale aj úspechy. Pri tomto vedomí pristupujeme ku káve inak ako pred tým – nesieme istú zodpovednosť. Prácu s kávou neberieme len ako biznis ale ako hobby, ktoré nás napĺňa a vieme, že ním pomáhame množstve farmárom pri ich práci. Je mi cťou byť súčasťou tohto kávového sveta plného inšpiratívnych ľudí.“

Počas cesty sme si užili rozmanitosť miestnej prírody. Vysoké husté bambusy, spoza ktorých vykúkali nezbedné opice nás doviedli až k vodopádom, kde sa čas akoby zastavil. Zážitok, emócie a radosť prúdili v každom jednom z nás. A práve to je cieľom baristickej súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP junior a všetkých jej partnerov. Prinášame nezabudnuteľné chvíle s nezabudnuteľnými ľuďmi!

Zdroj/Foto: Academy of Coffee

gastro, gastroweb

Kalendár podujatí

Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
       
Po Ut St Št Pi So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
       
Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
       
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
       
Po Ut St Št Pi So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30